Podgora

Informace z internetu

Cokoliv jste očekávaly od dovolené, Podgora je pravá volba. Bezpečná přístav vašich přaní. Zde ani moře nikdy neříka sbohem, vždy nashledanou.

Podgora je jedno z nejmalebnějších míst Makarské riviéry. Mezi dvěmi světovými válkami zde bylo několik osad na pobřeží, jejichž obyvatelé se zabývali rybářstvím, námořnictvím a turismem. Roku 1923 bylo založena Společnost pro zkrášlování místa. Do Druhé světové války bylo vystavěno několik menších penzionů a hotelů.

 Osada se začala silněji rozvíjet po zemětřesení v roce 1962, při kterém byly nejvíce poškozeny domy v Gornjoj Podgori, což byl ještě dodatečný podnět, který lidi přitahoval zpět na pobřeží. Dnes je Podgora obec s 2880 obyvateli.

Časem Podgora vyrostla v jedno z nejatraktivnějších turistických středisek v Dalmácii. V Podgoře se nachází malebný přístav pro rybářské lodě a promenáda s překrásným kamenným nábřežím. Na pahorku nad přístavem se nachází památník 'Galebova krila', vybudovaný roku 1962 na památku založení vítězného antifašistického dalmatského námořnictva ve Druhé světové válce. První zmínka o Podgoře pochází z roku 1477. Podgora je odedávna známé rybářské středisko. Přístav je i dnes plný rybářských lodí, které Podgoře dávají zvláštní kolorit. Východně od Podgory pokračuje obec Čaklje s pláží a nově vybudovaným malým přístavem pro lodě.

 

 Turistická Podgora harmonicky včlenila nové vybavení a hotely do stávající osady starých rybářských domků. Dvory domů pro dovolenou a apartmánů jsou plné středomořského rostlinstva a ovoce: pomerančů, citronů a mandarinek.  Podgora se nachází pod masivem Biokovo, který je  36 km dlouhý a 9,5 km široký horský hřeben v centrální části pobřeží Dalmácie. Na severozápadě jej odděluje sedlo Dupci od horského hřbetu Omiška Dinara. Na jihovýchodě se táhne k řece Neretva. Jeho holé vápencové svahy se strmě snižují směrem k moři, při úpatí se táhne úzký pás úrodné půdy s hustým porostem jehličnanů a středomořské vegetace. Přestože pohoří Biokovo stoupá strmě od pobřeží, je snadno dostupné. Několik značených turistických tras vede pohořím přes zdánlivě nepřístupná skalní úbočí. Nejvyšší vrchol Sveti Jure (1764 m. n. m.) je přístupný po zpevněné silnici. Doprava je zde povolena však jen od rána do setmění. Na vrcholu se nachází televizní vysílač. Vrchol byl pojmenován po staré kapli, renovované v r. 1646. Výstup na vrchol po značených turistických stezkách není náročný, poskytuje taktéž informační nápisy.

 

Podgorané neopustili ani svou starou vesnici pod Biokovem.Spojili ji moderní silnicí, udržují prastaré olivové háje a vinohrady, obnovují dědictví, přivádějíc často i své hosty, aby se těšili z překrásných rozhledů, domácích specialit a vína. Ve staré Podgoře je hezký kostel Všech Svatých, kde se tradičně slaví široko daleko známý svátek Sv. Vicenta první neděli po Nanebevzetí Panny Marie. Co se týče pamatek v Horní Podgoře (osada Marinovići a Roščići) jsou také zachovány dvě obranné protiturecké věže ze 17. a 18. století. Z barokního letohrádku patricijské rodiny Mrkušićů při moři zůstala po zemětřesení jen vstupní branka do někdejšího parku a osmiboká kaple. Při zemětřesení byl poničen i barokní kostel sv.Tekly, byl však obnoven. Nad přístavem je památník (z r. 1962) založení jugoslávského válečného námořnictva (od R. Radoviće) - "Rackova křídla" (Galebova krila), obrovské symbolické křídlo racka. Na jihovýchodním okraji obce, v části zvané Čaklje stojí přímo na pobřeží moderně pojatý kostel z r. 1962.

Sv. Vincenco

 

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat.